Tomas Bičiūnas. Kodėl atsirado noras nugriauti Švietimo ministeriją?

Iš Taivano grįžusiam parlamentinių ryšių su Kinijos Respublika (Taivanu) grupės pirmininkui kilo noras nugriauti Švietimo ministeriją. Pyktis, supratus, kad mūsų švietimo sistema ruošia 19 amžiaus fabrikų darbininkus, turėtų dar labiau užvaldyti kolegą parlamentarą, sužinojus apie naujus planus, kuriuos toje pačioje Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje rezga jo paties partiečiai konservatoriai.

Konservatorių valdomos ministerijos vadovai pristatė genialų planą, kuris šalies švietimo sistemą iš 19 amžiaus turėtų kilstelt bent iki 20 a. vidurio. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, spręsdama mokytojų trūkumo problemą nusprendė skirti didesnes stipendijas tiems, kurie pabaigę pedagogines studijas įsipareigotų už jas atidirbti mokytojais.

Paskutinių kursų matematikos, fizikos, istorijos, chemijos, biologijos, technologijos, lietuvių kalbos ir literatūros studentams siūloma mokėti 500 eurų mėnesinę stipendiją. Žinoma, yra papildomų sąlygų. Svarstoma, kad kiek padoresnę mokytojo stipendiją galėtų gauti tie minėtų dalykų studentai, kurie universitetui pateiktų įrodymus, jog jau yra susiradę darbo vietą mokykloje. Būtų reikalaujama ne tik pateiktų sutartį su būsimais darbdaviais, bet ir pabaigus studijas bent tris metus per penkerių metų laikotarpį, ne mažesniu nei 0,7 etato krūviu atidirbti mokykloje.

Net patys to nežinodami, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos valdininkai, priimdami tokius sprendimus ir kilstelėdami švietimo sistemos lygį iš 19 a. į gūdų 20 a. vidurio sovietmetį, apsaugotų ministeriją nuo kolegos parlamentaro noro ją sugriauti, aprūpintų regionus trūkstamų dalykų mokytojais, gal net išgelbėtų vieną kitą regioninę mokyklą nuo uždarymo bei užaugintų tūkstančius vaikų, šimtukais išmanančius fiziką, matematiką ir kitus dalykus… Kai pagalvoji, net graudu pasidaro.

Opozicija pagrįstai negebėjimu tvarkytis sektoriuje kaltina Sveikatos ministrą A. Dulkį, tačiau akivaizdu, kad analogiška situacija šiandien klostosi ir už šalies švietimą atsakingoje ministerijoje. Sprendimą įpareigoti už keliais šimtais eurų padidintą būsimojo pedagogo stipendiją tris metus atidirbinėti mokykloje vertinu kaip elementarų pokštą.

Pirmiausia, konservatoriai, svarstydami apie tokį sprendimą visiškai pamiršo, kas yra žmogaus teisės ir šalies Konstitucija, kurios 41 straipsnis sako, kad aukštasis mokslas prieinamas visiems pagal kiekvieno žmogaus sugebėjimus. Pagrindiniame Lietuvos įstatyme aiškiai parašyta, kad norintiems ir gebantiems studijuoti, turi būti sudarytos sąlygos. Tame tarpe ir skiriama pakankama stipendija, kuri užtikrintų galimybes studijuojančiam jaunam žmogui pragyventi. Šiandien būsimiems pedagogams mokama 300 eurų stipendija yra per maža ir be jokių išlygų ar papildomų sąlygų turėtų būti padidinta bent iki 500 eurų.

Antra, norėdami, kad pedagogines studijas baigę jauni žmonės rinktųsi mokytojo darbą, juos turi prisikviesti pasiūlydami tinkamas sąlygas, o ne supančiodami ekonominėmis sankcijomis. Tai nutiks ne tik įvykdžius didžiausią šios valdžios pažadą pedagogams iki 2024 metų pabaigos vidutinį darbo užmokestį pakelti iki 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio, bet ir įvedus papildomas paskatas (ne bausmes) jauniems pedagogams važiuoti dirbti į regionus.

Trečia, visi tokie ir panašūs pasvarstymai apie prievoles ar bausmes studentams turėtų būti pamiršti dėl įsipareigojimų Europos Sąjungai. Mastrichto sutartimi įvesta ES piliečio sąvoka reiškia, kad kiekvienas, bet kurios ES valstybės narės pilietis kartu yra ir ES pilietis. ES pilietybė suteikia Europos piliečiams teisę valstybių narių piliečiams laisvai judėti, studijuoti ir dirbti Europoje, tad jokios konservatorių planuojamos ekonominės sankcijos būsimiems šalies pedagogams negali būti taikomos.

Iš valstiečių perimtas bizūno metodas prigijo pas konservatorius. Visuomenę iki šiol skaldo šio metodo naudojimas valdant pandemiją, tuoj juo bus baudžiami beveik visi šalies vairuotojai bei būsimieji pedagogai. Jei kyla klausimas, kiek toli galima nuvažiuoti valdant bizūnu, pakanka pažiūrėti kokioje situacijoje šiandien yra buvę valdantieji, todėl, kol laikas, kviečiu bizūną pakeisti meduoliu.

Visą straipsnį skaitykite LRT portale

Parašykite komentarą